Luxusný tovar sa spája s exkluzivitou, obmedzenou dostupnosťou a mimoriadne vysokou kvalitou, ktorá nie je pre všetkých. Stratégie e-shopov ponúkajúcich takýto tovar, sa od týchto asociácií odvíjajú a často pôsobia sofistikovanejšie než väčšina e-shopov. Tu na vypredaný tovar budete čakať márne. Akonáhle zmizne z ponuky, je navždy preč. Čo však luxusné značky vedie k tomu, aby zákazníkom namiesto zjednodušovania komplikovali nákupný proces v e-shope?
Nedostatkovosť sa limitovaným množstvom kusov iba začína. Luxusné značky vedia, že ich zákazníci hľadajú niečo viac než len kvalitný výrobok; hľadajú symbol spoločenského postavenia a osobného úspechu. S tým však súvisí aj ojedinelosť na trhu a tak sa luxusné e-shopy v kategóriách prestige (vyšší luxus) a high-end (skutočný luxus) namiesto snahy obsadiť všetky trhy orientujú len na tie, ktoré považujú za bonitné.
Nemiestne bohatí zákazníci nemajú problém kvôli nákupom precestovať pol sveta, prípadne si preň poslať niekoho iného. Preto sa môže stať, že ak aj e-shop tovar ponúka, vo finálnom kroku nákupného procesu poskytne možnosť prevziať si tovar na najbližšej predajni, prípadne si vo vlastnej réžii zabezpečiť doručenie ktoroukoľvek kuriérskou spoločnosťou.
Zadovážiť si luxusné hodinky Patek Philippe, oblečenie Phoebe Philo, umelecké dielo Alexa Israela, konskú stajňu alebo menšie lietadlo totižto predpokladá ochotu investovať do ďalšieho hmotného aktíva.
Vo svete luxury shoppingu len zriedkakedy existuje sezónnosť v zmysle cyklov zliav a preto pri tomto type nákupu značka nevyvíja snahu o to, aby zákazníka presvedčila, že môže časovo limitovanou ponukou ušetriť. Nevylučuje sa to však s príležitostnými výpredajmi. Značky ako Lanvin, Jil Sander či Burberry pochopili, že v dnešnej spoločnosti nouveau riche, a teda novozbohatlíkov, sa môže stať dôležitým zákazníkom aj začínajúci influencer či youtuber - pranker.
Preto sa aj v rámci UX riešení pre takýto typ e-commerce stretávame s formátmi exkluzívnych výpredajových rozhraní. Viditeľné a dostupné sú len po registrácii alebo prvom nákupe. Do svojej predajnej stratégie môžete takýto typ rozhrania zahrnúť aj vy, v BigWay ho spoľahlivo nastavíme.
Kráľovský servis? Depends. V luxury sektore sa nadštandardnej služby dočkáte cez concierge manažérov, prípadne manažérov butikov. S jednou alebo druhou kategóriou bývajú zákazníci spájaní až na základe vlastnej iniciatívy. Napríklad aj pri nákupe vzácnych kresiel od Rona Arada či Vladimira Kagana prostredníctvom 1stDibs.
Ako zákazník musíte v luxury e-shopoch počítať s investovaním finančných prostriedkov, ale aj väčšieho množstva času. A trpezlivosti. Nezabúdajme, že finálna kúpa napokon predstavuje nadobudnutie ďalšej cennej položky, ktorá sa dá v budúcnosti opakovane zhodnocovať. Práve v tomto okamihu e-shopy značiek ako Hermés či Louis Vuitton poskytujú možnosti personalizácie, alternatívnych variantov nákupu či registrácie do členského klubu.
Inými slovami, váš záujem o nákup otvára novú úroveň zákazníckej skúsenosti. Nákupný košík dokonca nemusí znamenať automatickú platbu a často môže viesť len k presmerovaniu na najbližšie predajné miesto či flagship store.
Porozumieť posh psychológii luxusného predaja, je prvým a zásadným krokom k tomu, aby bol e-shop atraktívny pre danú cieľovú skupinu. Pri vytváraní e-shopu s luxusným tovarom je treba myslieť na to, že zákazník hľadá spravidla investíciu a potrebuje k nej čo najviac informácií.
Ak ich nenájde online, je potrebné ho čo najskôr prepojiť s niekým, kto mu na jeho otázky dokáže kvalifikovane zodpovedať. S vytvorením užívateľského prostredia zohľadňujúceho konktaktné formuláre, špeciálne členské rozhrania a kvalitné vyobrazenie produktov v ponuke, máme v BigWay bohaté skúsenosti.
Naši experti vám pomôžu navrhnúť moderný a atraktívny e-shop v zhode s hodnotami luxusných značiek. Ak sa chcete o svete luxury marketingu dozvedieť viac, čítajte aj ďalšie články BigWay blogu. Ešte pohodlnejšie sa k nim dostanete po prihlásení k odberu nášho newslettra.